Nasze życie zmieniło się w dość radykalny sposób i przypuszczalnie mało kto był przygotowany na zaistnienie takiego scenariusza zdarzeń.

Jak sobie radzić w obliczu pandemii?

Nasze życie zmieniło się w dość radykalny sposób i przypuszczalnie mało kto był przygotowany na zaistnienie takiego scenariusza zdarzeń. Jest to trudna sytuacja, wymuszająca dokonanie nagłych zmian w stylu i sposobie dotychczasowego życia. Może być odczuwana jako silny stresor a skutki jego oddziaływania mogą rzutować na samopoczucie, a także to, w jakich kolorach widzimy świat i naszą motywację do działania.

Jak sobie radzić z zaistniałą sytuacją?

 • Przede wszystkim zwróć uwagę, na co masz wpływ, a na co nie masz wpływu. Nie masz wpływu na zaistniałą sytuację w skali globalnej, natomiast masz wpływ na swoje działania i reakcje z tym związane. Możesz się zastanowić, czy jest coś, co chcesz zrobić, by przyczynić się do poprawy jakości swojego samopoczucia a także, czy jest coś, co możesz zrobić dla innych w tej kwestii, jeśli taka jest Twoja potrzeba. To są bardzo ważne pytania. Jeśli poświęcisz chwilę czasu i zastanowisz się, mogą pojawić się odpowiedzi, które pokażą Tobie Twoją strefę wpływu. A to już jest bardzo dużo. Odzyskanie poczucia wpływu na swoje życie potrafi być silnym motywatorem, dodaje energii i chęci do działania.
 • Zauważ swoje emocje. W sytuacji, kiedy dookoła jest tyle niewiadomych a także informacji wprowadzających niepokój i dezorientację, może pojawić się dużo trudnych emocji: złość, lęk, strach, smutek. Utrudnienie lub wręcz niemożliwość realizacji potrzeb a także dotychczas wykonywanych wywołuje odczuwanie frustracji, która niestety dodatkowo tylko potęguje te trudne emocje i inne formy doświadczanego dyskomfortu.
 • Zaakceptuj to. Zaakceptuj wszystkie emocje, które się pojawiają, gdyż każda z nich niesie dla Ciebie ważną wiadomość o czymś, co dla Ciebie jest ważne i każda pełni określoną funkcję.
 • Pozwól emocjom wybrzmieć, nie pozwól natomiast, by przejęły nad Tobą kontrolę. Ważne jest, by umieć je zauważać i dostrzegać to, po co ujawniają się w danym momencie. Umiejętne regulowanie emocji polega na ich odczytywaniu w momencie ich doświadczania. Emocje są krótkotrwałe. Pojawiają się, by zwrócić naszą uwagę na coś ważnego. Zauważ, daj przestrzeń, przyjmij, zaakceptuj i działaj w ramach swojej strefy wpływu, jeśli to możliwe. Zdrowie psychiczne polega na tym, że emocje pojawiają się i po chwili znikają po to, by mogły pojawić się inne.
 • To, co również pomaga w regulacji emocji to rozmawianie o doświadczanych uczuciach. Tutaj zasadne jest wprowadzenie rozróżnienia pomiędzy komunikowaniem o swoich odczuciach i przemyśleniach a nakręcaniem się, które zamiast regulacji mogą doprowadzić do problemów emocjonalnych przejawiających się wrażliwością, drażliwością, zaleganiem nieprzyjemnych uczuć, niekontrolowanymi wybuchami emocjonalnymi. Komunikowanie o swoich emocjach pozytywnie wpływa na regulację emocji. Podsycanie ich poprzez powtarzające się myśli lub wypowiadane słowa może spowodować, że utkniesz w określonym stanie emocjonalnym albo emocje dosłownie przejmą kontrolę nad Tobą kontrolę a to, niestety może niekorzystnie wpłynąć na kondycję Twojego zdrowia psychicznego. Weź to pod uwagę, to jest ważna strefa Twojego wpływu.
 • Emocje przychodzą po to, by przekazać informację. Przyjmij ją, odczytaj i podejmij odpowiednie działania. Jak już wcześniej wspomniałam, zbyt długie i intensywne odczuwanie emocji może być po prostu niekorzystne dla Ciebie, jak i Twoich bliskich. Jeśli czujesz, że emocje przejmują nad Tobą kontrolę, weź kilka głębokich oddechów, postaraj się uspokoić umysł i zobacz, o co chodzi. Zatrzymaj się – zastanów się – dlaczego się tak napędzasz. Jeśli to nie pomoże, być może wskazana będzie wizyta u psychologa lub psychoterapeuty.

 

“Pytanie, które bardzo mnie nurtuje: Czy inni oszaleli, czy to ja wariuję?”

Albert Einstein
 • Zadbaj o siebie. To jest takie ważne. Poczucie przytłoczenia nowymi obowiązkami lub obawami może spowodować, że skupisz się tylko na tym. Nie rób tego. Dbaj o siebie. Jeśli Ty tego nie zrobisz, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Rób to, co sprawia Tobie radość, przyjemność. Choć na chwilkę. Wszystkie te czynności, te chwile tylko dla siebie spowodują, że zmniejszysz skutki odczuwanego stresu. Osoby przebywające z Tobą z pewnością również to odczują. Szczególnie ważne dla rodziców zostających w domach ze swoimi dziećmi. Nie musisz spełniać każdej zachcianki i wypełniać czasu, jeśli tego nie czujesz w danym momencie albo nie masz na to sił. Powiedz o tym dziecku w taki sposób, by zrozumiało z poszanowaniem jego emocji. Sytuacja jest wyjątkowa. To jest też dobry czas na pokazanie dziecku, że potrafisz zadać o siebie a to chyba jedna z najcenniejszych informacji, jaką możesz przekazać swojemu dziecku odnośnie tego, jak żyć.
 • Pamiętaj, że to Ty jesteś „kapitanem” na Waszym rodzinnym statku a to, czego dzieci i rodzina potrzebują to dobra atmosfera emocjonalna w domu.
 • Postaraj się spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Nadawanie sensu trudnościom, znajdywanie pozytywnej strony doświadczanych trudności korzystnie wpływa na przeżywanie danej sytuacji. To jest kolejna strefa wpływu. Tak, to prawda, że sytuacja jest skomplikowana. Nagle pojawiły się nowe zadania i obowiązki. Spróbuj jednak zauważyć jasne strony tej sytuacji. Każdy w tych zaistniałych okolicznościach znajdzie coś innego pozytywnego, nada inny sens, bo każdy ma różne potrzeby. Ktoś ucieszy się, bo będzie miał więcej czasu na czytanie książek, inny zacznie rozwijać swoją pasję, a jeszcze ktoś inny znajdzie ten czas jako okazję do pogłębienia relacji rodzinnych. Spróbuj zobaczyć zaistniałą sytuację z innej perspektywy. Warto.
 • Rozmawiaj z innymi ludźmi. Rozmawianie z bliskimi o naszych trudnościach przynosi ulgę a także daje poczucie wspólnoty. Potrzebujemy tego teraz jeszcze bardziej, bo nie ma chyba nic gorszego dla człowieka od izolacji. A obecna sytuacja wymusza w pewnym stopniu izolację. Poszukaj innych sposobów kontaktu. Pamiętaj, że ulgę też przynosi dotyk. (to między innymi dlatego tak bardzo lubimy spotkania z przyjaciółmi- można szczerze porozmawiać i w dodatku się przytulic, jeśli tego potrzebujemy:)).
 • Uprawiaj sport lub ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna rozładowuje napięcia, pozwala uwolnić się od doświadczanego stresu a także pozbyć nagromadzonego w ciele kortyzolu, hormonu stresu, który niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli trudno jest Tobie wygospodarować czas na sport lub ćwiczenia fizyczne a czujesz, że emocje są intensywne-wykonuj przez chwilę intensywne tupanie, bieganie w miejscu lub inną podobną, intensywną aktywność-powinno pomóc.

Przede wszystkim staraj się być, jak najczęściej w tu i teraz. Oprócz zauważania dyskomfortu związanego z obecną sytuacją, postaraj się zauważać pozytywy, które napewno jakieś są. A jeśli sytuacja z jakiś powodów jest bardo poważna, jeszcze raz przyjrzyj się swojej strefie wpływu i podejmij odpowiednie działania.

O autorze

Sylwia Śliwocka – prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży a także terapię par i rodzin. Swoją wiedzę terapeutyczną zdobyła podczas czteroletniego kursu w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej, rocznego kursu Analizy Transakcyjnej. Te, jak również inne liczne szkolenia dały jej narzędzia do wspierania osób doświadczających trudności egzystencjalnych, emocjonalnych, kryzysów życiowych, depresji, lęku.