Sukces edukacyjny, zawodowy, prywatny, rodzinny postrzegany jest współcześnie jako jeden z wyznaczników szczęścia. Będąc rodzicami niejednokrotnie zastanawiamy się jak pomóc naszym dzieciom osiągnąć sukces. Bywa, że stajemy przed dylematem jak doradzić przy wyborze szkoły ponadpodstawowej, policealnej, studiów, kursów, pierwszej pracy itd. Czasami pojawia się przed nami mur trudności zbudowany z: braku wystarczającej wiedzy o rynku pracy, instytucjach itp., z   deficytów, choroby, niepełnosprawności czy braku wymarzonych zdolności naszych coraz bardziej dorosłych dzieci. Jak go zburzyć? Wraz z brakiem lub natłokiem niekonkretnych, niejednoznacznych informacji zniechęcamy się, frustrujemy. Trudno nam wówczas udzielić wsparcia, takiego jakie chcielibyśmy dać. Co dalej? Gdzie i jak szukać odpowiedniej ścieżki do kariery?
Zdarza się i tak, że nasza pociecha doskonale wie czego chce. Ale jak to osiągnąć…?
Na powyższe pytania i wiele innych pomaga odpowiedzieć doradztwo edukacyjno-zawodowe. Doradca zawodowy stosuje różne formy i metody pracy odpowiednio dobrane,  wspierając  tym samym młodego człowieka w realnym rozpoznawaniu swojego potencjału, predyspozycji i ograniczeń. Dostarcza on ważnych informacji o szkołach, instytucjach wspierających, mówi o potrzebach rynku pracy i w rezultacie pomaga wybrać ścieżkę edukacyjno-zawodową, prowadzącą do sukcesu, nie tylko zawodowego.
     Jak wygląda doradztwo zawodowe w praktyce? Najczęściej jest to cykl kilku spotkań, podczas których doradca wraz z młodym człowiekiem wypracowują optymalny, najkorzystniejszy projekt decyzji dostosowany do jego predyspozycji i okoliczności życiowych. Jest ono dla młodzieży kompleksowym wsparciem w podejmowaniu decyzji zawodowych oraz planowaniu przyszłej kariery. Wsparcie doradcy zawodowego pozwoli każdemu młodemu człowiekowi osiągnąć sukces na miarę jego możliwości.

O autorze

Agnieszka Jójka- ukończyła studia podyplomowe zarówno z obszarów pedagogicznych, jak i zarządzanie oświatą i instytucjami pozarządowymi oraz liczne szkolenia o tematyce psychologicznej. Pracuje jako pedagog, doradca zawodowy, nauczyciel, trener TUS. Jej pasją, którą realizuje zawodowo jest wsparcie młodego człowieka na drodze wkraczania w dorosłość.