26 marca 2019, Poznań

Czyli wszystko to, co potrzebujecie wiedzieć o wychowywaniu dzieci i swoim rodzicielstwie. Spotkania rozwojowe w swobodnej atmosferze kontaktu w grupie.

Cykl spotkań edukacyjno- rozwojowych dla rodziców, opiekunów:

 • dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (do 11 roku życia)
 • którzy borykają się z trudnościami wychowawczymi,
 •  którzy chcą budować satysfakcjonujące relacje z dziećmi,
 • którzy chcą rozwijać swoje dotychczasowe umiejętności i kompetencje wychowawcze,
 • którzy szukają sposobów na „załapanie” kontaktu z dzieckiem,
 • którzy poszukują inspiracji i praktycznej wiedzy dotyczącej postępowania z dziećmi,
 • którzy chcą budować świadome rodzicielstwo.

Cele Cyklu spotkań:

 • Wsparcie w roli rodzica,
 • Dostarczenie uczestnikom aktualnej wiedzy na tematy związane z rodzicielstwem,
 • Weryfikacja dotychczas stosowanych przez rodziców metod wychowawczych,
 • Dostarczenie uczestnikom narzędzi, strategii postępowania w oparciu o konkretne przykłady i sytuacje;
 • Uruchomienie autorefleksji na tematy związane z rodzicielstwem,
 • Dostarczenie praktycznych metod i wskazówek na poprawienie relacji z dzieckiem,
 • Dostarczenie uczestnikom możliwości poznania nowych, niż dotychczasowe, strategii komunikowania się z dzieckiem,
 • Dostarczenie możliwości do wzajemnej wymiany doświadczeń pomiędzy rodzicami,
 • Dostarczenie możliwości uzyskania informacji zwrotnych od uczestników i prowadzącej.
 • Stworzenie swobodnej, pełnej humoru atmosfery przy przekazywaniu wiedzy i omawianiu przykładów.

Tematyka spotkań:

 1. Ile razy mam Ci to jeszcze powtarzać! – jak porozumiewać się z dzieckiem bez krzyków i napominania? Co robić gdy dziecko nie chce słuchać? Jak słuchać, by nie koncentrować się jedynie na słowach, lecz usłyszeć co dziecko mówi i co chce przekazać rodzicom? Wszystko o tym co sprzyja a co zakłóca naszą wzajemną komunikację. Celem zajęć jest doskonalenie umiejętności porozumiewania się i lepsze rozumienie postaw i zachowań dzieci.
 2. Karać czy nie karać? Chwalić czy nie chwalić? – o dylematach współczesnych rodziców. Co robić kiedy kary, zakazy i nakazy nie działają. Co wówczas gdy nie chcemy ich stosować bo negatywnie wpływają na naszą relację z dzieckiem. Czy istnieją jakieś inne metody wychowawcze? Czym możemy zastąpić stosowany nagminnie system nagród i kar? I co jest w ogóle nie tak z tymi nagrodami? Warsztat jest próbą odpowiedzi na powyższe pytania i okazją do rozwiania rodzicielskich wątpliwości.
 3. Małe wielkie dramaty – czyli o trudnych emocjach rodzica i dziecka. Jak reagować na dziecięcą złość, lęk czy smutek? Jak wyjść poza schematyczne reakcje? Jak pomóc dziecku by radziło sobie z własnymi uczuciami? Co zrobić ze swoją złością, która pojawia się w reakcji na zachowanie dziecka? Jak wyrażać uczucia i nazywać je? Warsztaty mają na celu poszukiwanie innych niż dotychczas strategii radzenia sobie i zmniejszenie poczucia bezsilności rodzica w sytuacjach emocjonalnie trudnych.
 4. Gdy rodzeństwo się kłóci… Konflikty między dziećmi są powszechne i nieuniknione, mamy jednak prawo się martwić i odczuwać zmęczenie ciągłymi kłótniami. Jako rodzic zastanawiamy się jak reagować? Rodzeństwo, które się kłóci często próbuje wciągnąć rodzica żeby przyznał komuś rację, opowiedział się po jednej stronie. Czy interweniować? Bo przecież czasem aż korci nas żeby dociec źródła problemu i osądzić sprawiedliwie. Czy mamy w sobie zgodę na to żeby dzieci same rozwiązały konflikty między sobą i wiarę w to, że sobie poradzą?
 5. Ty niczego nie rozumiesz! Nie jeden rodzic słyszał to zdanie od swojej dorastającej pociechy. Przychodzi taki czas gdy na pytanie: „Jak w szkole?” syn czy córka odpowiada „dobrze” i kończy się rozmowa. Zastanawiacie się co dalej? Jak podtrzymać więź z dzieckiem w okresie gdy rówieśnicy i szkolne relacje stają się dla niego coraz bardziej ważne? Jak można wspierać dziecko w rozwiązywaniu trudności w relacjach koleżeńskich? Warsztaty o tym jak rozmawiać z dorastającym dzieckiem, o tym jak się spotkać, czyli o budowaniu mostów a nie murów w naszych relacjach.
 6. Wspieranie dziecka w dążeniu do samodzielności. Czy ciągle pomagając dzieciom lub wyręczając je w różnych sprawach, spowodujemy, że staną się samodzielne? Niestety nie! Jak zatem wspierać dziecko w drodze ku samodzielności? Jak nie popaść w nadopiekuńczość? Jak pomóc mu w budowaniu wiary we własne siły? Jak rozpoznać czy dziecko jest gotowe na pójście do szkoły i jak wesprzeć je w nadchodzących zmianach? Proponujemy szereg pomysłów i inspiracji do wykorzystania. Dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
 7. Potrzeby dziecka a potrzeby rodziców. Jak tworzyć bliską emocjonalna więź z dzieckiem i równocześnie zadbać o bliskość w związku z partnerem, partnerką? Jak pogodzić nasze rodzicielstwo z byciem mężem, żoną? Jak nie zapominając w własnych potrzebach dbać o rozwój dziecka? Jak odnaleźć się w swoich relacjach i czerpać z nich radość i satysfakcję? Warsztaty dla rodziców, którzy chcą przyjrzeć się bliżej swoim relacjom i odnaleźć równowagę pomiędzy byciem rodzicem a byciem partnerem, małżonkiem.
 8. Rozwój seksualny dzieci. Zainteresowanie seksualnością i płciowością u dziecka jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Jakie zachowania dziecka mogą wzbudzać niepokój a jakie są naturalnym etapem rozwoju? Jak rozmawiać z dzieckiem w różnym wieku na tematy związane ze seksualnością? Jak możemy pomóc dziecku oswoić się ze swoją intymnością i płciowością? Warsztaty będą okazją do omówienia wszelkich wątpliwości i pytań rodziców na tematy związane ze seksualnością dziecka.

Terminy i miejsce

Czas trwania spotkań: 17.30- 20.00

Terminy: 26.03, 2.04, 16.04, 30.04, 7.05, 21.05, 4.06 i 11.06

Istnieje możliwość uczestnictwa w pojedynczych warsztatach.
Uczestnicy całości cyklu otrzymują certyfikaty ukończenia Szkoły dla Rodziców.
Z każdego warsztatu przewidziane są materiały dla uczestników.

Koszt za spotkanie – 100PLN/osoba
Koszt dla pary za spotkanie – 160 PLN
Koszt za całość (jeśli płatne jednorazowo) – 690PLN/osoba
Koszt za całość dla pary ( płatne jednorazowo) – 1100PLN

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy poniżej.

Płatność jest równoznaczna z rezerwacją miejsca na warsztat. Prosimy o płatność najpóźniej do 7 dni przed planowanym warsztatem. Płatności można dokonywać pod wskazany numer konta:

18124045881111001075484201
Klinika Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
61-719 Poznań

W tytule proszę podać nazwę warsztatu, który Panią/Pana zainteresował.