13 marca – 29 kwietnia 2019, Poznań

Od drugiej strony lustra, czyli Kameralne Spotkania w Klinice

W lustrze widzisz tylko to, co możesz zobaczyć.

Spotkania w Klinice to zachęta do wyjścia poza typowe sposoby myślenia – o sobie, o innych, o świecie. To zaproszenie do wspólnej drogi przyglądania się, zadawania pytań, zastanawiania się, podważania, weryfikowania, zbierania informacji, integrowania doświadczeń… Z założeniem, że każdy z nas ma zdolność do myślenia, podejmowania decyzji i decydowania o swoim losie.

Weź udział

Organizatorami wydarzenia są Klinika Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka oraz Uniwersytet SWPS.

Dlaczego warto?

Celem tych spotkań jest propagowanie wiedzy na tematy związane ze świadomymi i nieświadomymi mechanizmami funkcjonowania ludzi na poziomie indywidualnym, grupowym i organizacyjnym. Wraz z propagowaniem wiedzy, właśnie poprzez kameralność tych spotkań, chcemy wzmacniać autorefleksję uczestników oraz pobudzać i zachęcać ich do poszukiwania alternatywnych sposobów wchodzenia w relacje, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konkretnych sytuacji trudnych. Ważnym aspektem rozwojowym tych spotkań jest ich kameralność, możliwość wypowiedzenia się, możliwość poznania innych perspektyw myślenia, autonomia w przyjmowaniu prezentowanej wiedzy. Zapraszamy wszystkich, którzy rozpoznają siebie w lustrze, ale też chcą wiedzieć, co się kryje w warstwie psychologicznej naszego funkcjonowania.

Spotkania odbywają się w kameralnych grupach do 15 osób.

Harmonogram spotkań

Spotkanie I

Magdalena Sękowska – Refleksji kilka o naszym rozwoju, czyli “gdzie jestem w moim życiu” widziane z perspektywy osoby dorosłej.

Dni biegną a wraz z nimi i my. Nie zastanawiamy się na co dzień, jak przebiega nasz rozwój – czy to, gdzie jesteśmy teraz w naszym rozwoju to etap adekwatny do naszego wieku chronologicznego czy tez ciągle jeszcze “zatrzymaliśmy się” w jakiejś fazie wcześniejszej… Czy wiemy, na czym polega w naszym życiu zmiana, rozwój, postęp? Jakie kompetencje życiowe już posiadamy, a jakie jeszcze chcielibyśmy nabyć. W trakcie wykładu będziemy sie przyglądać naszemu rozwojowi w ciągu życia z perspektywy Erika Eriksona i badań opartych na jego koncpecji.

Kiedy?

13 marca, godz. 18.00

Spotkanie II

Angelika Staszewska – Dlaczego nie udaje nam się schudnąć? O błędach, które popełniany i wskazówkach, których nie bierzemy pod uwagę.

Bycie na diecie jest dla wielu kobiet jak chleb powszedni. Właściwie to nie potrafimy już bez niej żyć. Zaprząta nasze myśli i czas. Nie lubimy jej, a jednak z każdym nowym dniem, tygodniem czy miesiącem do niej wracamy. Często bez przygotowania merytorycznego, z błędnymi przekonaniami na temat jedzenia i z wiarą, że tym razem nam się uda.

  • Dlaczego tak trudno jest schudnąć?
  • Czy istnieje recepta na skuteczne odchudzanie?
  •  Jak przygotować się do odchudzania?

Warsztaty będą próbą odpowiedzi na powyższe pytania, a także okazją do zastanowienia się jakie działania należy podjąć, aby odchudzanie było skuteczne i trwałe. Podczas spotkania zastanowimy się nad tym kiedy diety nie działają. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie czynniki utrudniają zmianę zachowań żywieniowych? Wspólnie poszukamy nowej perspektywy w zakresie racjonalnego odchudzania.

Kiedy?

19 marca, godz. 18.00

 Spotkanie III

Maciej Olsztyński – Co to znaczy być dojrzałym, czyli trochę o osobowości i jej różnych typologiach.

Czasami za silną osobę uważamy taką, która ma tendencję do dominowania i wywierania wpływu na innych. Niekiedy tę samą właściwość przypisuje się osobie, która przeciwstawia się innym i im nie ulega. Czy te wszystkie przejawy faktycznie świadczą o sile osobowości czy też są przejawem zupełnie innych tendencji? O tym i o innych tajnikach osobowości będziemy dyskutować w trakcie wykładu.

Kiedy?

9 kwietnia, godz. 18.00

Spotkanie VI

Magdalena Sękowska – Halo – tu ja mówię, czyli o języku kobiet i mężczyzn we wzajemnym porozumiewaniu się..

Codziennie porozumiewamy się zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Z jednymi czujemy się bardziej komfortowo w komunikacji, a z drugimi czasami mamy poczucie istnienia jakichś barier albo jakiegoś “drugiego dna”. Są też tacy, którzy nie czują różnic – bez względu na to, czy komunikują się z kobietami czy mężczyznami. Czy faktycznie istnieje specyfika związana z płcią, która odzwierciedla się w typie naszego komunikowania się? Czy kobiety z kobietami lepiej się porozumiewają czy też gorzej? Czy mężczyzna potrafi uznać jako przełożonego kobietę? Będziemy dyskutować w trakcie wykładu i po nim- i może odkryjemy jakieś ważne dla siebie podpowiedzi.

Kiedy?

2 kwietnia, godz. 18.00

Spotkanie V

Adam Bekier – Dlaczego on (ona) mnie nie rozumie? – o komunikacji w parze.

Kiedy?

17 kwietnia, godz. 18.00

Spotkanie VI

Beata Tuz – Lubińska – Dziecko w świecie multimediów – zagrożenie dla bliskości relacji rodzinnych? 

Dla dzieci i młodzieży komputer, tablet czy telefon stał się nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności. Na warsztacie przyjrzymy się jaki wpływ na rozwój dziecka ma powszechny dostęp do multimediów. A także jaki wpływ ma on nasze relacje rodzinne. Kiedy korzystanie przez dziecko ze smartfonu, gier komputerowych i sieci staje się niebezpieczne? Jakie zagrożenie niesie za sobą ich nadużywanie? Jak rozpoznać kiedy dziecko staje się uzależnione? Jak reagować? Celem spotkania jest umożliwienie rodzicom przyjrzenie się aktywności ich dzieci w świecie mulitmediów. Zastanowimy się jak kształtować kontakt dziecka z wszelkimi mediami elektronicznymi tak aby nie wpływał on negatywnie na dziecko i nie osłabiał więzi rodzinnych.

Kiedy?
25 kwietnia, godz. 18.00

Spotkanie VII

Syma Marta Al Azab-Malinowska – Potrzeba potrzeb – o wartościach, które zapraszamy do naszego życia.

W codziennym zabieganiu nie mamy okazji do tego, żeby zatrzymać się i usłyszeć siebie. Często brakuje nam nie tylko czasu, ale też potrzebnych do tego narzędzi. Jak możemy pytać o swoje potrzeby samych siebie? Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy i stworzy okazję do odpowiedzi na pytanie: czemu nadajemy w naszym życiu wartość i czy udaje się nam w naszej codzienności realizować nasze wartości.

Kiedy?
29 kwietnia, godz. 18.00

O prowadzących

Magdalena Sękowska – psycholog, psychoterapeuta z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, dziećmi, parami. Dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka. Prowadzi psychoterapię par oraz pracę nastawioną na indywidualną poprawę zdolności relacyjnych. Od 25 lat wykorzystuje autorską metodę obserwacji dziecka w warunkach naturalnych – w systemie rodzinnym i edukacyjnym. Wspiera rodziców w ich relacjach z dziećmi wykorzystując założenie, że w rodzinie istnieją najważniejsze zasoby do wprowadzenia zmiany. Zajmuje się psychoterapią osób z trudnościami w tworzeniu bliskich relacji z innymi.

Adam Bekier – psychoterapeuta, akredytowany coachem International Coach Federation, trener, konsultant. Pełni funkcję członka zarządu Polskiego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej oraz należy do EATA (European Association for Transactional Analysis). Jest wykładowcą akademickim, pełni funkcję Pełnomocnika Dziekana ds. Doradztwa i Coachingu w Collegium da Vinci.

Beata Tuz-Lubińska – psycholog z wieloletnim doświadczeniem w udzielaniu pomocy osobom w kryzysie, ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, szkolenie I stopnia psychoterapii systemowej w WTTS i szkolenie przygotowujące do uzyskania certyfikatu specjalisty w zakresie udzielania pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

Syma Marta Al Azab-Malinowska – psychoterapeutka, mediatorka, filozofka i pedagożka. Pracuje w nurcie terapii systemowej oraz terapii narracyjnej, bliskie są jej również założenia podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach. Współtworzy pracownię rozwoju i terapii Przestrzenie.

dr Angelika Staszewska – wykładowca, specjalistka w zakresie psychodietetyki, dietetyki i promocji zdrowia. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Założycielka Poradni Dietetyki i Psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kierownik merytoryczny studiów podyplomowych Psychodietetyka. Obszary działania: praca z pacjentami z nadwagą lub otyłością, praca z pacjentami z zaburzeniami odżywiania (m.in. anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się).

Maciej Olsztyński – ukończył studia psychologiczne na UAM w Poznaniu. Obecnie jest w procesie certyfikacji na kursie psychoterapii w ujęciu psychodynamicznym i systemowym atestowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Od 2009 roku jest członkiem PITAT (Polskiego Integratywnego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej).

Termin i miejsce

Godz. 18.00 – 20.00/21.00 w zależności od interakcji pomiędzy uczestnikami a osobą prowadzącą. Istnieje możliwość krótkich rozmów po spotkaniu.
Miejsce – Klinika Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka w Poznaniu, ul. gen. T. Kutrzeby 10

Wskazówki dojazdu »

Jak wziąć udział?

Wypełniając formularz zgłoszeniowy poniżej. Koszt jednego spotkania – 35 zł. Uczestnicy otrzymują: certyfikat uczestnictwa. W koszt wliczony jest: koszt spotkania, przerwy kawowe, certyfikat uczestnictwa, 10% w przypadku skorzystania z usługi ekspertów Kliniki. Prosimy o płatność najpóźniej do 7 dni przed planowanym warsztatem. Płatności można dokonywać pod wskazany numer konta:

18124045881111001075484201
Klinika Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
61-719 Poznań

W tytule proszę podać nazwę warsztatu, który Panią/Pana zainteresował.

Regulamin udziału w warsztatach

{ BreezingForms : Warsztaty_OdDrugiejStronyLustra }