1-2 czerwca 2019, Poznań

“Perspektywa związku, związek w perspektywie”

„Nie ma znaczenia z kim się człowiek żeni: nazajutrz po ślubie okaże się on i tak kimś innym.”
Samuel Rogers

Jakie czynniki warunkują tworzenie szczęśliwego związku i tym samym szczęśliwej rodziny? W jaki sposób postrzegamy dziś miłość? Dlaczego niektórzy wolą pozostać w roli singla? Co tworzy bariery w znalezieniu partnera we współczesnym świecie? Na te i wiele innym pytań odpowiadać będą psychologowie, filozofowie i seksuolodzy podczas konferencji „Perspektywa związku – związek w perspektywie”, która odbędzie się 1-2 czerwca.

Weź udział

Wstęp wolny. Organizatorami wydarzenia są Klinika Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka, Uniwersytet SWPS oraz Fundacja Pro Akademika. Konferencja została objęta patronatem Prezydenta Miasta Poznania i jest integralną częścią programu Poznańskich Dni Rodziny 2019, organizowanych przez Miasto Poznań.

Konferencja jest dofinansowana z budżetu Miasta Poznania logo Poznanskie Dni Rodziny

 

 

O konferencji

Jest to pierwsza w Polsce konferencja o związkach skierowana zarówno do osób, które są w związkach jak i tych, którzy w nich jeszcze nie funkcjonują, ale są zainteresowani tematyką budowania bliskich relacji partnerskich. Celem konferencji jest dostarczenie wiedzy na temat dynamicznych procesów działających w związkach. Jednych – wzmacniających więź, bliskość i autonomię partnerów oraz drugich – odpowiedzialnych za utrzymywanie się dystansu, walki czy niemożności porozumienia się w związku.

W trakcie konferencji uczestnicy będą mieli okazję poznać różne perspektywy rozumienia mechanizmów funkcjonowania związków – filozofa, psychoterapeuty, seksuologa. Do tajemnic szczęśliwego związku będziemy zaglądać także z perspektywy bezpośrednio zaangażowanego partnera czy partnerki, jak i z perspektywy specjalistów pracujących z parami.

Organizowanie tego rodzaju konferencji, wychodzenie poza gabinety psychoterapeutyczne z wiedzą i praktyką do każdego, jest bardzo mocno związane z misją Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina-Para-Jednostka.

Podczas konferencji uczestnikom zostanie przekazana wiedza psychologiczna, wspomagająca rozumienie procesów zachodzących w związkach i umożliwiającej konstruktywne rozwiązywanie pojawiających się w nich napięć czy konfliktów. Dostarczenie tego rodzaju wiedzy i wsparcia, może przyczynić się do bardziej świadomego wyboru różnorodnych sposobów radzenia sobie z trudnościami w trakcie trwania związku, a nie tylko tych skrajnych, związanych z zerwaniem relacji czy przeprowadzaniem procesu rozwodowego. Poprzez zaproszenie do dialogu na temat związku, zostanie podkreślone znaczenie diady małżeńskiej dla tworzenia spójnej i zdrowej rodziny oraz rolę samoświadomości związanej z relacjami partnerskimi w planowaniu rodziny. Ambicją organizatorów jest także dotarcie z taką wiedzą do osób młodych, dopiero wchodzących w związki – wyposażenie ich w taką perspektywę myślenia o tej relacji, która nastawiona jest na poszukiwanie rozwiązań, a nie szukanie winnych.

Konferencja jest skierowana do: 

 • rodzin,
 • par,
 • osób po kryzysowych doświadczeniach w związkach,
 • osób po doświadczeniu rozwodu,
 • par, które zamierzają się pobrać,
 • par na różnych etapach swojego związku,
 • osób samotnych pragnących zbudować związek z drugą osobą,
 • młodych osób bez związków bądź zaczynających fazę „ chodzenia” ze sobą,
 • wszystkich chętnych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o procesach zachodzących w rodzinach i związkach.

Program

Sobota, 1 czerwca

14.30 – 15.00 — Rejestracja uczestników
15:00 – 16:30 — WYKŁAD OTWARCIA, SALA 004

 • Powitanie uczestników oraz Wykład otwarcia – Magdalena Sękowska, “Nasze cienie z przeszłości – czyli o wzorcach z przeszłości, które wnosimy w aktualne związki.”

 

Niedziela, 2 czerwca

8.45 – 9.15 — REJESTRACJA UCZESTNIKÓW, sala 004

9.15 – 10.15  — Wykład – dr Robert Kowalczyk „On, ona … i komputer. Współczesne oblicza miłości i seksu”

10.15 – 11.15 — Wykład – Jacek Masłowski „Mężczyzna w związku – wady i zalety”

11.15 – 11.30 — PRZERWA

11.30 – 12.30 — Wykład – Katarzyna Waszyńska „Związek na kozetce – czyli o psychoseksualnym funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn”

12.30 – 13.30 — wykład – Stefan Szary “Miłość oczami filozofów”

13.30 – 13.45 — PRZERWA

13.45 – 14.45 — Wykład – Joanna Zapała „Związek – rozwój we dwoje”

14.45 – 15.45 — Wykład – Magdalena Sękowska „Gdyby ściany gabinetu mogły mówić, czyli kilka refleksji od psychoterapeuty par”

15.45 – 16.00 — Podsumowanie części wykładowej i zaproszenie do części warsztatowej Konferencji

Część warsztatowa 16.15 – 18.15

 • I warsztat – „Komunikacja w seksie – warsztaty dla par”. sala A305
  Prowadzenie: Justyna Kiraga i Marika WitkośKomunikowanie swoich potrzeb seksualnych bywa jednym z trudniejszych aspektów bycia razem. Partnerom często brakuje i słów i śmiałości. A dobra rozmowa o seksie jest jak dobry seks – odbywa się z poszanowaniem potrzeb drugiej strony, jest szczera i przynosi satysfakcję obojgu partnerów. Jak o naszej intymności rozmawiać otwarcie? Czym są języki intymne? Czy różnice w komunikacji mogą stanowić źródło problemów w związku? Na jakich poziomach odbywa się komunikacja w seksie? W jaki sposób język erotyki kształtuje pornografia? Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.Najczęściej słyszy się, że język dotyczący tej sfery życia jest albo wulgarny, albo medyczny. W innych sferach słowa są jednoznaczne, jednak o seksualności nadal mówimy półsłowem, posiłkując się synonimami lub opowiadając o niej w żartach. Z językiem seksualności mamy problem, z co najmniej kilku powodów: seks ciągle jest tematem tabu. Nie używamy języka, który związany jest z naszą seksualnością, nie mamy szansy, żeby się osłuchał i przez to staje się dla nas obcy. Na warsztacie zbudujemy swój własny słownik i alfabet seksualności, dowiemy się jak rozmawiać ze sobą w sytuacjach intymnych. Nauczymy się nazywać swoje potrzeby i poprosić o nie, a także stawiać granice i odmawiać.1. Ćwiczenie: Co utrudnia rozmowy o seksie – Rozmowa o barierach emocjonalnych i komunikacyjnych
  2. Ćwiczenie: Partner idealny – Rozmowa o wyobrażeniach na temat partnera jako przyczyna trudności w relacji
  3. Ćwiczenie: Tworzenie alfabetu seksualnego w grupie (ćwiczenie) – język powszechny/publiczny
  4. Ćwiczenie: Tworzenie indywidualnego alfabetu seksualnego w parze – język intymny
  5. O potrzebach i granicach – jak mówić czego chcę, a czego nie. (inicjowanie, odmawianie)
  6. Dbam o swój poziom libido – indywidualnie i w parze.
  7. Jupitajnia – rozmowy o seksie
  8. Gottman 4 jeźdzców – co robić aby związek się nie udał?
 • II warsztat – „Gry psychologiczne w związkach”. sala A303
  Prowadzenie: Adam BekierKażdy z nas ma jakieś słabe punkty, jakieś niezaspokojone potrzeby czy chęci. Kiedy wchodzimy w relację z drugim człowiekiem bardzo często podświadomie oczekujemy, że druga strona zaspokoi te potrzeby. Wielokrotnie jest to punktem wyjścia do rozpoczęcia gier psychologicznych, czyli powtarzających się interakcji, które nie tylko nie dają zaspokojenia, ale zazwyczaj oddalają ludzi od siebie. Podczas warsztatu uczestnicy poznają czym są gry psychologiczne, jak przebiega komunikacja pomiędzy partnerami w trakcie gier, jakie gry najczęściej występują w związkach a także – jak można sobie z nimi radzić.
 • III warsztat – “Mediacja w rozstaniu rodziców – w czym może nam pomóc mediator”. sala A314
  Prowadzenie: Katarzyna KolasińskaCelem warsztatu jest:
  1. Zapoznanie się z procedurą mediacji w sytuacji rozstania rodziców. Uczestnicy dowiedzą się: – na czym polega mediacja – jaka jest rola mediatora – jak przebiega mediacja – kiedy warto z niej skorzystać – czym różni się mediacja sądowa od pozasądowej
  2. Omówienie założeń Planu Opieki Rodzicielskiej zwanego formalnie Porozumieniem o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktu z dzieckiem po rozwodzie. Uczestnicy dowiedzą się: – jak tworzy się taki plan – co trzeba wziąć pod uwagę przygotowując się do koniecznych ustaleń – co daje rodzicom szczegółowe opracowanie planu – jak wygląda przykładowy Plan Opieki Rodzicielskiej
  3. Możliwość wyjaśnienia innych wątpliwości związanych z korzystaniem z pomocy mediatora w trakcie rozstania rodziców.
  Warsztat będzie okazją do odpowiedzi na pytania nurtujące rodziców będących w trakcie rozstania, myślących o takiej decyzji, czy borykających się z problemami powstałymi po rozstaniu.
 • Warsztat IV – „2+1…. czyli kilka słów o tym jak pielęgnować swój związek po narodzinach dziecka – warsztat dla przyszłych rodziców, chcących zachować równowagę pomiędzy relacją partnerską a byciem rodzicami”. sala A306
  Prowadzenie: Joanna Gruszczyńska

  Warsztat skierowany jest do par i osób, które w najbliższym czasie będą rodzicami, zastanawiają się jak najlepiej przygotować się do nowej roli – rodzica, nie zaniedbując przy tym relacji partnerskiej, szukają wiedzy i praktycznych sposobów na zachowanie równowagi pomiędzy dotychczasowymi i nowymi obowiązkami, obawiają się, że ulegną powszechnemu w tym okresie – kryzysowi w relacji, pragną budować satysfakcjonujące, oparte na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu relacje rodzinne. Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy: – dowiedzą się, jakie tematy należy poruszyć w rozmowach z partnerem przed narodzinami dziecka (obawy, potrzeby, oczekiwania), – będą mieli okazję do autorefleksji na temat tego jak nie zatracić siebie, a przy tym zachować równowagę w roli rodzica i partnera, – otrzymają wiedzę i praktyczne sposoby na wspólne planowanie i dzielenie się obowiązkami, – uzyskają informacje o sposobach pielęgnacji życia seksualnego po porodzie, – nauczą się jak wspierać partnera w trudnościach tego okresu, które są charakterystyczne dla kobiety i mężczyzny – poznają strategię postępowania w trudnych i konfliktowych sytuacjach, mogących doprowadzić do kryzysu w relacji, – odkryją jak stworzyć harmonię w życiu rodzinnym bez ingerencji członków rodzin pochodzenia.
 • Warsztat V – „Związek w rozwoju, czyli o 5 kontraktach ważnych dla jednoczesnego rozwoju bliskości i autonomii w związku”. – brak miejsc, sala A304
  Prowadzenie: Magdalena SękowskaAby związek spełniał potrzeby rozwojowe obu partnerów, musi opierać się na procesie uzgadniania, wspólnego dochodzenia do porozumienia. Ani narzucenie warunków związku przez jednego z partnerów, ani też kontynuacja wzorców rodzin pochodzenia nie są dobrymi fundamentami powstawania związku. W trakcie warsztatu uczestnicy będą rozszyfrowywać ich własne znaczenia zjawisk, które kryją się pod pojęciami “bliskość” i “autonomia” w związku oraz poznają 5 rodzajów zobowiązań, kontraktów, których uzgodnienie pomiędzy partnerami jest ważne dla rozwoju związku. Warsztaty będą się odnosić do wiedzy i badań, jak i do własnych doświadczeń ich uczestników.

Eksperci

Magdalena Sękowska – psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka. Prowadzi psychoterapię indywidualną, psychoterapię par oraz pracę z rodziną. Pracuje wykorzystując podejście systemowe, analizę transakcyjną, terapię narracyjną, terapię opartą na emocjach. W pracy z rodziną stosuje autorską metodę obserwacji dziecka w naturalnych warunkach rodzinnych i edukacyjnych. Dzięki temu uzyskuje relacyjną wiedzę na temat dziecka i stylu komunikacji panującego w relacjach między rodzicami a dzieckiem oraz między dzieckiem a rówieśnikami i nauczycielami. Współpracuje z zarządami i managerami, wspomagając organizacje we wzmacnianiu kompetencji relacyjnych oraz przywódczych.

Jacek Masłowski – psychoterapeuta Gestalt. Szkolił się w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie w 3-letniej Szkole Trenerów i Psychoterapeutów, studiował psychologię w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest także trenerem grupowym i coachem. Wybrał terapię wnurcie Gestalt, ponieważ głęboko wierzy, że umiejętność życia w pełnym, świadomym kontakcie ze sobą, swoimi potrzebami, możliwościami oraz ograniczeniami daje możliwość budowania satysfakcjonującego kontaktu z innymi ludźmi, ze światem. Szczególnie interesują go problemy współczesnych mężczyzn i uważa je za ważny obszar pracy terapeutycznej. Jest współautorem książki „Czasem czuły, czasem barbarzyńca”, która porusza temat problemów z jakimi borykają się współcześni mężczyźni oraz współtwórcą – wraz z Wojciechem Eichelbergerem – Fundacji Masculinum.

Dr Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.

Dr Stefan Szary – Dr nauk humanistycznych z zakresu filozofii, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Collegium Da Vinci w Poznaniu, Wiceprezes Stowarzyszenia Psyche Soma Polis, współpracownik Akademii Walki z Rakiem, autor książek i artykułów. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z filozofią egzystencji, fenomenologią egzystencjalną, historią filozofii. Wolne chwile poświęca fotografii, literaturze, poezji, muzyce.

Dr n.med. Robert Kowalczyk – psycholog, seksuolog kliniczny i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji (CBT), biegły sądowy. Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jako wykładowca współpracuje z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60 publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS.

Joanna Zapała – psycholog – specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej (nr 006/2014.2/42), psychoterapeuta. Ukończyła całościowe szkolenie z terapii ericksonowskiej w Polskim Instytucie Ericksonowskim oraz zaawansowane szkolenia między innymi w The Milton H. Erickson Foundation w Phoenix Arizona USA. Od 2003 roku Trener Racjonalnej Terapii Zachowania (Rational Behavior Therapy – RBT). Terapeuta EMDR – Eye Movement Desensitization and Reprocessing (certyfikat University of Birmingham & EMDR Europe). Absolwentka Kursu Empathy Based Business & Life Coaching. Założyciel i Dyrektor Centrum Psychoterapii Integralnej w Poznaniu. Prezes Stowarzyszenia PSYCHE SOMA POLIS. Kierownik Merytoryczny studiów podyplomowych „Psychosomatyka i somatopsychologia” na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu i Warszawie. Prowadzi terapię indywidualną, rodzinną, par i grupową. W swojej pracy integruje różne podejścia: poznawczo – behawioralne (w tym III falę CBT), systemowe, strategiczne ericksonowskie i psychodramę. Pisze o psychologii dla różnych portali i czasopism, m.in. dla “Newsweek Psychologia”, “Newsweek zdrowie” czy “Kolory życia”. Jest autorką artykułów naukowych i poradników dla pacjentów.

Justyna Kiraga – psycholog, psychoterapeuta i seksuolog w procesie certyfikacji. Udziela konsultacji seksuologicznych, współprowadzi grupę rozwojową dla młodzieży LGBTQ, pracuje w prywatnym gabinecie.

Marika Witkoś – psycholog, psychoterapeuta i seksuolog w procesie certyfikacji. Współzałożycielka Stowarzyszania Zdrowi-MY. Pracuje w prywatnym gabinecie z młodzieżą i dorosłymi.

Adam Bekier – psychoterapeuta, akredytowany coach International Coach Federation, trener i konsultant. Pełni funkcję członka zarządu Polskiego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej oraz jest członkiem EATA (European Association for Transactional Analysis). Jest wykładowcą akademickim, pełni funkcję Pełnomocnika Dziekana ds. Doradztwa i Coachingu w Collegium da Vinci. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych. Jako psychoterapeuta wykorzystuje elementy związane z Analizą Transakcyjną, Gestaltem i pracą z ciałem. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji w Polsce i we Francji. Przygotowuje się do certyfikatu analityka transakcyjnego w obszarze psychoterapii. W pracy z organizacjami specjalizuje się w prowadzeniu procesów coachingowych: wspiera menadżerów dużych firm w zakresie zwiększania ich kompetencji przywódczych. Prowadzi też diagnozę organizacji, jak i procesy doradcze i szkoleniowe. Od ponad 10 lat jest wykładowcą akademickim (UAM, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska), specjalizuje się w obszarach związanych z coachingiem, przywództwem i miękkimi aspektami zarządzania.

Katarzyna Kolasińska – mediator, ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim. Zrealizowała studia podyplomowe z psychologii społecznej oraz liczne kursy z zakresu mediacji rodzinnych. Jest członkiem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Od blisko 10 lat prowadzi mediacje rodzinne, a w szczególności mediacje rozwodowe. Pomaga parom ustalić wszystkie kwestie związane z rozstaniem, opieką nad dziećmi, podziałem majątku. Coraz częściej również jako mediator pomaga rodzeństwu w ustaleniu spraw związanych z opieką nad rodzicami, wymagającymi zaangażowania w pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Dysponując wiedzą z zakresu prawa, pomaga rozpoznać kwestie wymagające konsultacji prawnej. Przedstawia także uczestnikom, jak wyglądałaby ich sprawa, gdyby trafiła do sądu.

Joanna Gruszczyńska – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji oraz Członek Nadzwyczajny Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Przez ostatnie lata doskonali swój warsztat terapeutyczny przede wszystkim w obszarze terapii par i rodzin. Obecnie szkoli się w EFT (Emotionally Focused Therapy for Couples).

Termin i miejsce

1 – 2 czerwca 2019 r., Uniwersytet SWPS w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10

Wskazówki dojazdu »

 

Jak wziąć udział?

Przepraszamy, ale limit miejsc został wyczerpany.