9 lutego 2018, Poznań

Dni Otwarte
Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka

Czym są skrypty międzypokoleniowe i w jaki sposób wpływają na kondycję naszego związku? Jak się komunikować z partnerem, by nie wywoływać niepotrzebnych nieporozumień? Co może zrobić rodzic, gdy jego dziecko boryka się z niską samooceną i wahaniami nastroju?

Drzwi Otwarte Kliniki Uniwersytetu SWPS Para – Rodzina – Jednostka to znakomita okazja, aby podczas bezpłatnych warsztatów, konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych uzyskać wiedzę i wsparcie w wielu różnorodnych obszarach: od opieki nad wcześniakiem przez poprawę komunikacji w związku po mediacje rozwodowe.

Na konsultacje indywidualne obowiązują zapisy przez kalendarz zapisów.

Organizatorami wydarzenia są Klinika Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka oraz Uniwersytet SWPS.

Drzwi Otwarte Kliniki Uniwerystetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka 

Klinika Uniwersytetu SWPS to miejsce, w którym jednostki, pary oraz całe rodziny znajdują wsparcie psychiatrów i psychologów.

W czasie Drzwi Otwartych zapraszamy na bezpłatne warsztaty oraz konsultacje psychologiczne i psychiatryczne z ekspertami. Specjaliści przybliżą swoje metody pracy oraz przeprowadzą poradnictwo indywidualne, dla par i nastolatków.

Wydarzeniu towarzyszy wykład dyrektor Kliniki, Magdaleny Sękowskiej, podczas którego porozmawiamy o skutecznej komunikacji w związku.

Na wykład, warsztaty i konsultacje obowiązują zapisy, dostępne niżej.

piątek, 9 lutego 2018 r.

godz. 10.00 – 13.00
konsultacje psychiatryczne
prowadząca: lek. med Paulina Undrych

Z konsultacji można skorzystać zarówno indywidualnie, jak i w parach. Polegają na przeprowadzeniu rozmowy, wstępnej analizie problemu oraz zaleceniach. Celem konsultacji jest ustalenie:

 • czy osoba boryka się z problemami emocjonalnymi a jeśli tak,
 • jak wpływają one na codzienne funkcjonowanie osoby,
 • jakie są propozycje radzenia sobie z problemem w przyszłości.

godz. 14.00 – 16.00
konsultacje dla młodzieży i dorosłych
prowadząca: dr Katarzyna Walczyk – Matyja

Na podstawie wywiadu i rozmowy ekspertka przygotuje propozycję dalszej pracy. W przypadku nastolatków zapraszamy ich na spotkanie z rodzicem.
Konsultacje przeznaczone są dla pacjentów borykających się m.in. z:

 • wahaniami nastrojów,
 • niską samooceną,
 • trudnościami z samoakceptacją,
 • problemami z akceptacją własnego ciała.

godz. 16.00 – 18.00
warsztat: Być mamą wcześniaka (maks. 12 osób)
prowadząca: dr Katarzyna Walczyk – Matyja

Opieka nad przedwcześnie urodzonym dzieckiem bywa bardzo trudna. Sytuacja rozdzielenia matki z dzieckiem wywołuje stres, niepokoje i strach.
Rodziców wcześniaków zapraszamy na spotkanie z psycholog pracującą w szpitalu położniczym. Dowiemy się:

 • jak radzić sobie z burzą hormonów, emocjami, często codziennymi, wyczerpującymi podróżami między domem a szpitalem,
 • jak ważne są role społeczne i wymiana doświadczeń między rodzicami,
 • jak pomóc dziecku nadrobić zaległości rozwojowe.

 
godz. 17.00 – 18.00
wykład: Kochanie, domyśl się o co mi chodzi, czyli o komunikacji w związkach
prowadząca: Magdalena Sękowska

Przecież powinieneś wiedzieć”, „Przecież już ci kiedyś mówiłem”, „Przecież mogłeś pomyśleć” – najwięcej konfliktów i napięć bierze się z założenia, że o oczywistościach się nie dyskutuje. W wielu przypadkach partnerzy nie komunikują istotnych spraw, uczuć czy potrzeb, sądząc, że są wiadome i znane drugiej stronie. Często naszym partnerom przypisujemy także negatywne intencje, nie słuchamy ich, nie ujawniamy naszych potrzeb i pragnień oraz przyjmujemy założenia bez sprawdzania ich adekwatności do sytuacji. Tymczasem w budowaniu związku ważna jest wzajemna ciekawość oraz otwarta komunikacja.

Podczas wykładu poznamy paradoksy komunikacji oraz sposoby konstruktywnego porozumiewania się w związkach.

godz. 18.30 – 20.00
warsztat: Zaglądając w swoje skrypty międzypokoleniowe (maks. 12 osób) – zapisy zamknięte
prowadząca: Magdalena Sękowska

Na wzorce relacyjne w związkach często mają wpływ mechanizmy realizowane przez poprzednie pokolenia. Ich analiza umożliwia zrozumienie naszego sposobu budowania związków oraz podejmowanie świadomych wyborów – bez zachowań, które przestały być funkcjonalne, czy wręcz przeszkadzają.

Warsztaty przeznaczone są dla osób:

 • w związku, zastanawiających się nad swoimi mechanizmami funkcjonowania,
 • pragnących stworzyć związek i zrozumieć wpływ historii międzypokoleniowej na aktualne decyzje czy wybory,
 • będących po doświadczeniu nieudanego związku i chcących poznać inną perspektywę patrzenia na to, co się dzieje w relacji – bez obwiniania siebie czy partnera,
 • będących profesjonalistami pracującymi w różnych kontekstach z ludźmi i odczuwającymi potrzebę wzbogacenia warsztatu swojej pracy.

sobota, 10 lutego 2018 r.

Konsultacje odbywają się równolegle, czas trwania jednej konsultacji – 45 min (jednemu pacjentowi przysługuje prawo do jednej bezpłatnej konsultacji oraz jednego warsztatu).

Prosimy o zapisy na konsultacje poprzez kalendarz wizyt.

 • godz 9:00-12:50
  konsultacje dla par 
  prowadząca: Magdalena Sękowska

  Podczas konsultacji pary będą mogły uzyskać poradę eksperta: zdefiniować główny problem w związku oraz określić potrzeby. To będzie czas na rozmowę o typie relacji w związku oraz sposobach zadbania o własną autonomię.

 • godz 9:00-12:50
  konsultacje dla dorosłych
  prowadzący: Maciej Olsztyński

  Na podstawie przeprowadzonego indywidualnego wywiadu i rozmowy z ekspertem zostanie stworzona i uzgodniona razem propozycja dalszej pracy. Podczas konsultacji osoba będzie miała przestrzeń do tego, by spojrzeć na siebie, swoje problemy i sytuację życiową z innej perspektywy. Ponadto, ekspert postara się pomóc w szukaniu nowych rozwiązań.
 • godz. 10:00-13:05
  konsultacje dla dorosłych i nastolatków
  prowadząca: Katarzyna Kaniecka

  Konsultacje przeznaczone są dla osób, które zmagają się z wątpliwościami i problemami w ważnych życiowych obszarach ( np. samoocena, relacje społeczne), doświadczają wahań nastrojów i chciałyby zrozumieć ich przyczynę, mają kłopot z samoakceptacją, także w obszarze własnego ciała, pragną popracować nad jakością relacji w rodzinie, np. rodzic – nastoletnie dziecko, chcą poprawić jakość swojego życia i dostrzec własne zasoby, z których mogą korzystać. Nastolaktów, na konsultacje zapraszamy z rodzicem.

 • godz 10:00-13:05
  mediacje w rozstaniu i rozwodzie
  prowadząca: Katarzyna Kolasińska

  Mediacja to dobrowolna i poufna metoda rozwiązywania sporu, w której strony konfliktu dochodzą do porozumienia z pomocą bezstronnego mediatora. Pozwala ograniczyć negatywne skutki rozstania, między innymi obniża poziom negatywnych emocji towarzyszących tym trudnym chwilom. Pomaga ułożyć relacje między rodzicami a dzieckiem.

  Na konsultacje zapraszamy osoby, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób mediacja może pomóc rozstającym się parom i kiedy warto z niej skorzystać, jakie sprawy związane z rozstaniem można omawiać w trakcie mediacji, jak stworzyć plan opieki rodzicielskiej, co powinien zawierać i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy jego układaniu, jakie korzyści przynosi skorzystanie z mediacji jeszcze przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego.

O prowadzących

Magdalena Sękowska – psycholog, psychoterapeuta z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, dziećmi, parami. Dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka. Prowadzi psychoterapię par oraz pracę nastawioną na indywidualną poprawę zdolności relacyjnych. Od 25 lat wykorzystuje autorską metodę obserwacji dziecka w warunkach naturalnych – w systemie rodzinnym i edukacyjnym. Wspiera rodziców w ich relacjach z dziećmi wykorzystując założenie, że w rodzinie istnieją najważniejsze zasoby do wprowadzenia zmiany. Zajmuje się psychoterapią osób z trudnościami w tworzeniu bliskich relacji z innymi.

Maciej Olsztyński – ukończył studia psychologiczne na UAM w Poznaniu. Obecnie w procesie certyfikacji na kursie psychoterapii w ujęciu psychodynamicznym i systemowym atestowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Od 2009 członek PITAT (Polskiego Integratywnego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej). Od ponad 20 lat pracuje z ludźmi, wspierając ich w sytuacjach trudnych oraz pomagając w rozwoju indywidualnym. Pracuje w ujęciu systemowym oraz analizy transakcyjnej. Współtworzy metody pracy z organizacją w oparciu o podejście systemowe. Prowadzi szkolenia, konsultacje, warsztaty, badania oraz coaching.

Paulina Undrych – psychiatra. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje. Aktualnie w trakcie nauki języka migowego.

dr Katarzyna Walczyk – Matyja – psycholog, doktor nauk biologicznych w zakresie psychoonkologii i jakości życia. Obecnie poszerza swoje kompetencje, realizując specjalizację z seksuologii klinicznej. Ponadto opiniuje jako biegła sądowa w sprawach seksuologicznych i rodzinnych. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Katarzyna Kaniecka – psycholog i pedagog, obecnie w trakcie szkolenia z analizy transakcyjnej. Doświadczenie pedagogicznie zdobywała w szkołach, gdzie zajmowała się pomocą psychologiczną, diagnozą, terapią, poradnictwem, działaniami profilaktycznymi i interwencyjnymi. Posiada doświadczenie w pracy indywidualnej z młodzieżą i dorosłymi. W obszarze jej zainteresowań znajduje się także pomoc pacjentom z zaburzeniami odżywiania. Pracuje w nurcie analizy transakcyjnej.

Katarzyna Kolasińska – mediator. Ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim. Zrealizowała studia podyplomowe z psychologii społecznej oraz liczne kursy z zakresu mediacji rodzinnych. Jest członkinią Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych.

Termin i miejsce

9 – 10 lutego 2018 r.
Konsultacje i warsztaty – Klinika Uniwersytetu SWPS
Wykład – Uniwersytet SWPS w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10, Aula 001

Wskazówki dojazdu »

Jak wziąć udział?

Aby zapisać się na bezpłatne konsultacje, należy skorzystać z kalendarza zapisów.