Opinie

Nie(d)oceniona

siła psychoterapii

Mam już sporo lat, dorosłe dzieci i dziewięcioro wnuków. Wiem jak trudno żyć zgodnie w rodzinie, wśród bliskich. Mamy wiele wspólnych wartości i ideałów, a mimo to czasami te same fakty widzimy zupełnie inaczej. Moje relacje z bliskimi są dobre, prawie idealne, bo odkryłem siłę psychoterapii i efekty współpracy z mądrymi psychoterapeutami. Mądrymi bo tu jakość i doświadczenie są kluczowe. Słaby psychoterapeuta może narobić nieodwracalnych szkód, a nam trudno ocenić ich kompetencje.

Znam świetnych psychologów i współpracuję z nimi na wielu obszarach. Zawdzięczam im nie mało w życiu zawodowym i prywatnym. Nie raz proponowałem wsparcie psychoterapeuty znajomym, współpracownikom. Niejednokrotnie słyszałem “nie dziękuję, jestem zdrowy”. W Polsce świadomość roli i potencjału psychoterapii jest na niskim poziomie. Zwykle boimy się tej współpracy. Nie wierzymy, że może zmienić, poprawić nasz życie, polepszyć relacje z bliskimi, wesprzeć nasze dzieci. Wiem, że moje zaangażowanie w Uniwersytet SWPS nie pozwala mi przejść obojętnie obok tego problemu. Czułem, że muszę stworzyć wiarygodną, możliwie najlepszą poradnię wsparcia rodziny.

Chcę, żeby młodzi ludzie jeszcze przed ślubem mogli ocenić swoje szanse na udany związek, poznać czekające ich wyzwania, mieć doradcę kiedy pojawią się kłopoty po ślubie. Uzyskać wsparcie kiedy ich związek będzie w ruinie i trzeba będzie podjąć decyzję o nieuniknionym rozwodzie. Chcemy też pomagać, aby rozwód był „po ludzku” czyli bez zbędnej, krwawej wojny, w której najboleśniejsze i długo zabliźniające się rany otrzymają dzieci. Będziemy promować rozwód z jednym, wspólnym dla obu małżonków prawnikiem, którego celem będzie możliwie sprawne rozejście bez nienawiści. Dla bezpieczeństwa naszych klientów będziemy zatrudniać tylko sprawdzonych psychologów i rzetelnych prawników.

Dziś wiem, że z czystym sumieniem mogę zarekomendować Klinikę Uniwersytetu SWPS. Będzie to miejsce, w którym wielu uzyska potrzebne wsparcie, a jednocześnie studenci naszej uczelni będą poznawali swój przyszły zawód od praktycznej, ludzkiej strony.

PIOTR VOELKEL, założyciel Uniwersytetu SWPS, współzałożyciel Kliniki